Fair play Augustin Călin. „Nu puteam spera la mai mult decât o remiză”

vin, 28 aprilie 2017

Sepsi OSK Sfântu Gheorghe şi-a impus supremaţia în disputa de la Baloteşti în partea secundă a jocului.

Victorie importantă pentru covăsneni la Baloteşti, scor 2-0, în disputa cu o echipă locală care s-a înarmat cu dorinţa de a încurca planurile vizitatorilor fără a reuşi, finalmente, să producă surpriza. Vizitatorii s-au temut de acest joc pe care l-au traversat, până la urmă, cu brio în cursa pentru o promovare istorică pe prima scenă fotbalistică a ţării.

După o primă repriză bună, în care a jucat de la egal la egal cu vizitatorii, Baloteştiul a cedat, treptat, teren, şi a acceptat, până la urmă, cu fair play, victoria echipei evident mai valoroase. „Ne-am ţinut bine prima repriză dar am plătit scump unele ezitări defensive. Am întâlnit, clar, o echipă valoroasă în faţa căreia puteam scoate, cu mai multă şansă, maxim un rezultat de egalitate”, a punctat, după meci, Augustin Călin, antrenorul formaţiei ilfovene.

CS Baloteşti pregăteşte acum următorul meci, cel cu Juventus Bucureşti, care are loc în Colentina, duminică, de la ora 11.00.