joi, 30 mai 2013

Ultimul meci al grupelor play-off-ului Ligii a IV-a Bucureşti a început cu o întârziere de 14 minute, din cauza celor de la Dobroeşti. Elevii lui Vasile Radu au organizat un protest ad-hoc, ca urmare a rezultatului final din primul meci al zilei, 3-2 pentru Chitila în faţa celor de la 1 Decembrie, în urma căruia Dobroeştiul a ratat calificarea în semifinale. Protestul a constat în întârzierea intrării pe teren până la limita permisă de regulament, sub justificarea că vroiau să schimbe tricourile. Şi aveau mare dreptate! Roşul Dobroeştiului se confunda cu albul LSM-ului şi puteau apărea probleme în timpul meciului…
Revenind la meciul propriu-zis, defensiva dirijată de experimentatul Marian Dedu a rezistat cu brio timp de aproape o repriză, ajutată şi de intervenţiile portarului Prelipcianu, dar şi de imprecizia lui Chiriţă, ratangiul numărul 1 al Dobroeştiului în primele 45 de minute.
Totuşi, la pauză a fost 1-0 pentru roşii, pentru că Dănuţ Chiriţă a nimerit în cele din urmă poarta, după o incursiune a veteranului Dumitru Grigore (37 de ani). Pauza a fost un sfetnic bun pentru Dobroeşti, Vasile Radu mutând inspirat cu Gabi Marin în teren în locul lui Fane Iordache. Asta nu pentru că versatilul atacant nu ar fi dat randament, ci pentru că noul intrat a punctat pentru 2-0 imediat după reluare. Tot el avea să înscrie şi ultimul gol al meciului, cel de 4-0, cu un şut din unghi în ultimele minute ale meciului. Am spus bine 4-0, pentru că, în minutul 75, mingea a mai poposit o dată în poarta LSM-ului, după un biliard terminat cu o ultimă atingere de către Iordan.
Fluierul de final a adus tristeţe în ambele tabere, albii dezamăgiţi că nu au marcat măcar un gol în acest play-off, iar roşii supăraţi că au ratat semifinalele.

DOBROEŞTI – LSM 4-0 (1-0) Chiriţă 43; G. Marin 48, 90; Iordan 75

Dobroeşti: Ştef – V. Rădulescu, Lisandru, Zeciu, P. Iordache – Cojenel, Şt. Roşu, D. Grigore, Em. Cristea (cpt.) – D. Chiriţă, Şt. Iordache. Au mai jucat: G. Marin, I. Ioniţă, Iordan, Frătescu. Antrenor Vasile Radu

LSM: Prelipcianu – Iftimie, M. Dedu (cpt.), Lăcătuşu, Condoiu – Vameşu, Întuneric, Ceparu, L. Militaru – Bancu, P. Dumitrescu. Au mai jucat Gogoaşă, Şt. Miron, V. Matei, Ciontea. Antrenor Octavian Ştefan

%%wppa%% %%slideonlyf=131%% %%align=center%%

0 de comentarii pentru "Dobroeştiul a încheiat play-off-ul cu un protest inedit şi un succes fără gol primit!"
  1. […] FC CHITILA – FC 1 DECEMBRIE 3-2 UNIREA DOBROEŞTI – LSM BUCUREŞTI 4-0 […]