CS Otopeni – Dunărea Galaţi 0-1 / Gazdele dau cu piciorul unei ocazii mari de a lua faţa Sportului

sâm, 09 martie 2013

CS Otopeni a trecut pe lângă o şansă uriaşă de a urca pe primele locuri, după ce aceştia au pierdut surprinzător acasă, scor 0-1, în faţa echipei Dunărea Galaţi.

După circul de la meciul Sportului., Otopeniul a sperat să treacă de Dunărea. Linia de start a celor două echipe a fost:

Otopeni: Bucuroiu, Dumitrescu, Dobrescu, Marin, Marcu, Pălimaru, Vătavu. Pârvu (Bucă 66), Ghiţă (Roman 52), Dedu, Răvoiu.

Dunărea: Olaru, Hristian, Cucu, Radu, Cristea, Chebac, Cristescu (Morosanu 62), Apostol, Florea, Enache, Grosu (Chipirliu 58), Stan.

Prima repriză a aparţinut ilfovenilor, Pălimaru fiind aproape să marcheze după o pasă superbă a lui Pârvu, dar acesta ratând în minutul 14. Otopeni a continuat atacul, dar majoritatea fazelor fixe, punctul forte al acestora, erau totalmente imprecise.

După pauză, Stan, antrenorul oaspeţilor, l-a aruncat pe Chipirliu în teren, în minutul 58, iar acesta marchează în minutul 63 singurul gol al partidei.

În minutul 66, Bucă intrat în locul lui Pârvu, recuperează în faţa lui Olaru, fiind gata de egalare, dar arbitrul fluieră fault în atac, iar Dunărea pleacă cu toate cele 3 puncte.

Mugur Porumbacu a spus: „Locul în clasament credeam că ne-a asigurat victoria, aici a fost problema.”

Otopeniul a fost hipnotizat de jocul extrem de încâlcit al oaspeţilor, aceştia apărându-se cu „autobaza” şi dând lovitura la singura lor şansă importantă”