Clinceni – Farul 3-0 / La vânătoare de marinari

sâm, 28 septembrie 2013

Clinceniul începe să pară candidata numărul unu la promovarea în prima ligă din România, ilfovenii trecând la pas de Farul Constanța, scor 3-0 și mergând în fruntea ligii a 2-a.

Clinceni: Stamatin – Venţer, A. Niţu (cpt.), Straton, Arm. Karamyan – I. Roşu, B. Pătraşcu, Puşkaş, Art. Karamyan – Konyeha, Pălimaru

Farul: G. Curcă (cpt.) – Băjan, Buzea, Bumbac, Mansur – Bolat, Coconaşu, I. Florea, N. Creţu – Ivanovici, Igiroşanu

Prima repriză a adus cu sine un asalt la poarta lui Curcă, dar fără ca ilfovenii să deschidă scorul, chiar dacă au beneficiat de două ratări monumentale.

După reluare, partida a continuat pe același făgaș, ilfovenii dominând meciul, iar constănțenii apărându-se. În minutul 69, Karamyan în lansează pe Godwin, iar nigerianul îl execută pe Curcă din 6 metri, spărgând astfel gheața.

Din acel moment, meciul curge spre poarta lui Curcă, iar în minutul 82, Pălimaru face 2-0, acesta executându-l în doi timpi pe portarul constănțean.

Partida se încheie cu scorul de 3-0, în ultimul minut, Godwin reluând în plasă după o centrare superbă a lui Mbella. Scor final, Clinceni – Farul 3-0