Buftea – Botoşani 1-1 / Ilfovenii stopează marşul triumfal al oaspeţilor

Dum, 14 aprilie 2013

Duminică, ACS Buftea a produs una din surprizele etapei din Liga a 2-a, remizând „acasă”, la Clinceni, scor 1-1, contra liderului Seriei 1 din Liga a 2-a, FC Botoşani.

VEZI MECIUL ÎN FORMAT LIVETEXT

Echipele de start au fost următoarele:

Buftea: Bolboaşă – Tudorache, Viţelaru, Marciuc, Artiom Karamyan (cpt.) – Codoban, Al. Dragomir, Udrea, Arman Karamyan (Venţer 56) – Konyeha (Muscă 81), Val. Alexandru (Bîtfoi 66)

Botoşani: Vl. Dani – Ţepeş, Poverlovici, C. Dinu (cpt.), Acsinte – Fulop, Vaşvari, Croitoru, Vraciu (Boghian 73)– Cârjan, Hadnagy (Maghici 66).

Partida începe cu două ocazii bune pentru ambele părţi, Fulop, respectiv Vali Alexandru pentru ilfoveni reluând imprecis spre poartă.

În minutul 21, Vraciu încearcă şi el poarta lui Bolboaşă, dar mingea trece peste, aceasta fiind şi ultima ocazie notabilă într-o repriză extrem de slabă.

După reluare, jocul se animă, Artiom Karamyan şi Vaşvari având ocazii bune, dar de fiecare dată execuţia lor a fost imprecisă. Golul de 0-1 vine totuşi în minutul 53, când Fulop centrează în careu, iar Vraciu deschide scorul pentru oaspeţi.

VEZI AVANCRONICA MECIULUI

După doar 5 minute, Vali Alexandru este aproape să profite de o bâlbăială a apărării oaspeţilor, dar execuţia sa loveşte bara porţii.

În minutul 74, Cârjan este aproape să facă 0-2, dar lovitura sa venită dintr-un corner executat de Fulop loveşte bara porţii lui Bolboaşă.

Ocazia se răzbună după doar 2 minute, când Codoban face o fază superbă pe stânga şi centrează în 6 metri de unde Bîtfoi, intrat în locul lui Vali Alexandru îndeplineşte o simplă formalitate şi închide tabela, scor 1-1

Până la final jocul devine fragmentat, iar gazdele, Buftea, scot un punct foarte important, dar şi reuşesc să oprească distanţarea Botoşaniului în clasament, după un joc în care ilfovenii puteau să câştige.

Bădoi a reuşit să anihileze atacul lui Popovici, iar liderul s-a văzut fără soluţii în faţa unei echipei ilfovene pornite să se salveze cu orice preţ. Egalul de azi o urcă pe echipa noastră pe 9, la egalitate cu Chindia, dar cu un moral mult mai bun decât echipa din Târgovişte.

După partidă, eroul gazdelor, Marius Bîtfoi a declarat în exclusivitate pentru Ilfovsport: „Mă bucur enorm că am marcat şi că echipa noastră nu a pierdut astăzi. A fost un joc colectiv bun al nostru, iar consider că egalul este meritat. Dedic golul soţiei şi viitorului nostru copil”

0 de comentarii pentru "Buftea – Botoşani 1-1 / Ilfovenii stopează marşul triumfal al oaspeţilor"