Vezi derbyul Ilfovului în imagini: Corbeanca – Popeşti Leordeni 1-1

mie, 05 iunie 2013

Cel mai important meci al actualului sezon al Ligii a IV-a Ilfov a avut loc aseară la Clinceni, pe terenul principal. Scorul final îl ştiţi deja, 1-1, prin golurile lui Ioniţă (17 – pen.), respectiv Cip. Ene, însă meciul a continuat şi după fluierul de final. Controverse au existat destule, atât în teren, cât şi în tribune, începând de la delegarea lui Comănescu la centru, un arbitru care a fost tot timpul un personaj negativ în meciurile în care au fost implicate echipele ilfovene (vezi CS Otopeni sau ACS Buftea, între cazurile mai recente), continuând cu arbitrajul acestuia şi terminând cu incidentele din tribune.

Meciul a început furibund, pe un fundal sonor asigurat de cele două galerii, cea a Popeştiului fiind lider din acest punct de vedere. Intrările tari au fost la ordinea zilei, din păcate unele dintre ele rămânând nesancţionate, motiv care a dus la comentarii după meci din partea ambelor tabere. Prima ocazie majoră a creat-o Gabor printr-o pasă aiurea la propriul portar, tot el reuşind să îşi salveze echipa de la un gol ca şi primit. Acelaşi fundaş l-a mai testat încă o dată pe Constantin dacă e atent, Gabor bucurându-se că portarul nu dormea şi a ieşit vijelios să înlăture pericolul.

Între cele două momente palpitante create de fundaşul Corbeancăi a picat şi golul de 1-0 pentru echipa lui Cornel Nica. O breşă în defensivă a fost speculată de Voica, acesta a simţit atacul neglijent al Nicolescu şi a căzut în careu, oferindu-i lui Comănescu oportunitatea de a arăta spre punctul cu var şi a-i da galben mijlocaşului Popeştiului. Ţineţi minte acest galben şi o să vedeţi cât a contat!

%%wppa%% %%slideonlyf=137%% %%align=center%%

O repriză secundă demnă de Spitalul 9

Până la fluierul de sfârşit de repriză ocaziile clare au putut fi numărate pe degetele de la o mână, dar pauza a părut că le-a luat minţile jucătorilor. Snagoveanu a făcut un henţ inutil şi ilogic la doar două minute de la reluare, primind al doilea galben şi forţându-l pe Nica să îl sacrifice pe Romanescu pentru a întări defensiva. Corbeanca a renunţat la ofensivă din acest moment, cantonându-se în defensivă. Dar, la nici cinci minute de la eliminare, Nicolescu le dă o mână de ajutor şi face un fault la fel de inutil ca henţul lui Snagoveanu, primind galben. Care, dacă vă mai aduceţi aminte faza de la penalty, e al doilea şi duce la eliminare. Chiar dacă egalitatea numerică a fost restabilită, meciul a continuat pe aceleaşi coordonate, cu Popeştiul atacând în valuri şi Corbeanca cu fundul în poartă. Transversala lui Popică a fost semnalul că vine şi golul, acelaşi fundaş lansând o hiperbolă care ajunge la Ciprian Ene. Capul acestuia loveşte perfect mingea care este catapultată în poartă şi tribunele iau foc: 1-1!

Mai era un sfert de oră rămas, dar scandalul avea să înceapă în doar câteva minute. Muşat cade în cap la un duel aerian cu Ciubeică şi rămâne la pământ. Tergiversările cu îngrijirile acordate jucătorului, dar şi faptul că Muşat a căzut din nou pe marginea terenului au încins spiritele, jocul fiind întrerupt, moment în care secundul Tudorel Stanciu a ţâşnit spre zona respectivă. A ieşit un meleu în toată regula, secundul fiind scos cu forţa din teren şi urcat în tribuna din spatele porţii Corbeancăi. A urmat o bătaie între forţele de ordine şi suporteri ca în „Şapte păcate”, cu gaze lacrimogene, gloanţe de cauciuc şi un furtun cu apă, despre care vom discuta separat pe site, fiindcă ea a fost provocată de destulele probleme organizatorice existente la faţa locului.

După ce conflictul a fost aplanat, înainte de a relua jocul, Comănescu i-a mai dat un roşu şi lui Marius Ştefan pentru implicarea în meleul din teren, atacantul fiind eliminat pentru cumul de galbene. Decizia centralului vâlcean a stârnit noi proteste, jucătorii Popeştiului contestând decizia acestuia, pe imagini jucătorul fiind printre cei care au încercat să îl potolească pe secundul Stanciu!!!

S-au dictat şapte minute de prelungire, în care Popeşti Leordeniul, deşi în nouă jucători, putea da lovitura. Astfel, Popică şutează senzaţional, dar mingea se duce pe lângă, în timp ce Bogdan Nicu ratează ocazia secolului, cu doar două minute rămase, trimiţând mingea pe lângă bară cu o lovitură de cap din 4-5 metri.

Fluierul de final aduce o explozie de bucurie în tabăra Corbeancăi, elevii lui Cornel Nica sărbătorind pe teren un egal care îi duce la un pas de promovare. Dar pentru asta, au nevoie de victorie în meciul cu Viitorul Dragomireşti, care va avea loc sâmbătă. Fiindcă e greu de crezut că Moara Vlăsiei va încurca Popeştiul, chiar şi un egal ar lăsa Corbeanca în afara barajului, ratând calificarea pentru al doilea an consecutiv.

%%wppa%% %%slideonlyf=139%% %%align=center%%

CS POPEŞTI LEORDENI – CS CORBEANCA 1-1 (0-1) Cip. Ene 75 / R. Ioniţă 17 – pen.

CS Popeşti: Ed. Voicu – Popică, C. Cristea (cpt.), N. Dumitru, Oancea – Dr. Zaharia, Moldoveanu, Nicolescu, Cip. Ene – Bernard, Şt. Alexandru. Au mai jucat M. Ştefan, B. Nicu, Ciubeică. Antrenor Adrian IencsiEliminaţi: S. Nicolescu (52), M. Ştefan (80)

CS Corbeanca: L. Constantin – Voica, Tâmârjan (cpt.), Gabor, Snagoveanu – T. Muşat, B. Mihalache, Isac, M. Zamfir – Romanescu, R. Ioniţă. Au mai jucat Stanciu, Şt. Radu, Costea, Fl. Petcu. Antrenor Costel Nica
Eliminat: Snagoveanu (47)

21 de comentarii pentru "Vezi derbyul Ilfovului în imagini: Corbeanca – Popeşti Leordeni 1-1"
  1. […] Cine se plange de Independenta inseamna ca n-a avut ocazia sa afle cum e cu Corbeanca. Meciul cu Popesti Leordeni a fost arbitrat de catre Iulian Comanescu, valceanul facand parte din lotul “fluiericilor” ce oficiaza la meciurile din Liga I. Maniera de arbitraj a fost una pro-Corbeanca. Practic, echipa lui Cornel Nica a beneficiat de un 5% care se acorda echipelor gazda, dar care nu se aplica la un meci din play-off. Nu are rost sa venim cu exemple in acest sens pentru ca nu intereseaza pe nimeni din judetul Calarasi secvente dintr-un meci disputat in Ilfov. Cronica meciului poate fi citita aici. […]

• .... spune:

dc sa nul elimine?mana aia nu era a lui?:)))poi 7 sunt putine pe langa kte meritau cu adevarat.iti propun sati cumperi niste ochelari ca nu prea vezi bine

• popesti spune:

CORBEANCA O ECHIPA DE CACAT LA ANU SE INTORC IN LIGA A 4 SI SE DESFINTEAZA ..

2. asd spune:

care cele 2 galerii zi si mie ca a lu popesti sa pisat pe ei ca erau 100 totii si restu numia din popesti acolo ca orcum o sa puna videoul si o sa vedrti ne-am pisat pe ei si in teren si in tribune

3. wq spune:

ce uratel e constantin asa oaa;)

4. Necunascatorilor !!! spune:

Mai copiii dacă ajuta arbitru Corbeanca, nu elimina pe Snagoveanu, nu dădea lui Corbeanca 7galbene, putea sa mai dea cel puțin un penalty. Asa ca cei care au văzut meciul pot spune ca a fost un arbitraj bunicel, care nu a influentat cu nimic rezultatul !!!

5. suporter spune:

la 1-0 corbeanca a mai avut un penalty la un hent in careu..s-a vazut foarte clar…dak se dadea penalty si se facea 2-0 cre k luati vreo 5 plecati cu sacosa plina..oricum nici nu ne-am fortat cu voi..ne-am pastrat pentru dragomiresti;)

6. wq spune:

b da tu nu incettezi o sa puna meciul pe youtube sa vezi si tu ca ati stat cu funfu in poarta si tot voi comentati orcum daca va duceti la baraj o sa il pierdeti ca numai cu penalti ne puteti bate

7. corbeanca! spune:

daca numai penalty stiti sa faceti! :)))

8. stanescu ionel spune:

popostiul daca era tare cu macuca in cur trebuia sa plece din prima repriza sa nu se faca de ras asa ca, se recunoaste sa Corbeanca e cea mai tare ala ale ale ale avem echipade valoare corbeanca este cea mai tare si sa nu uitati dragomirestiul o ia pa coaja cu 4-0 la sapa nu la intins mana care cereti

9. Gogu de la gaze !!! spune:

Cine e primul loc ? Corbeanca e, Corbeanca e e e e

• wq spune:

cine ne suge pla cine ne suge pla corbeanca ,corbeanca numai cu penalti ne puteti bate urateiilor orcum nu bateti la baraj ssssa sugeti pla la toti bulgarii

10. cata pentru Wq spune:

Mai bine te avorta mata decat sa nasca un taran prost obosit si nespalat….

• gazaru spune:

nu vedeti ca aveti echipamentele alea de la firma TEAM si vorrbesti cu mine sa uscat jegu pe ele

11. wq spune:

crede-ma cA nu sunt ce ai zis tu acolo si daca io sunt taran voi ce mai sunteti ma .. urateilor ca sunteti comuna nu observati nu apareti pe harta cand juca viscofil popesti leordeni in liga 3 va bateati cu sinestiu sa promovati si voi si tot tu comentezii hai mars ca e pamantu uscat treci la sapa

12. cata pentru Wq spune:

Pai tu nu vezi ca nu a injurat nimeni Popestiu si voi injurati ca niste derbedei …….

13. cata pentru Wq spune:

Ce ati jucat in liga 3 ,,,,,2ani si dupa unde ati fost ca nu am mai auzit de voi …..ah ah in liga 5 scuzama

a fost 2 ani in care unul la terminat pe lcul 3 scuza-ma uratelule voi ati fost in liga 3 macar ? a fost inscrisa 1 an la liga5 pt ca nu mai avea cum sa ii inscrie la liga 4 si numai comenta daca nu stii si ala unde imi zxicea sa vin la corbeanca sa vad ce e aia prima de joc poi aia e prima ca nu poti sa iti ei o pereche de adidasi cu banii aia numai va datii marii ca nu suntetiisi am fost si mai buni ca voi in meciu asta asca tacetii dq ca ati facut agal pe sansa

la liga 5 jucam cu juniorii

14. […] CS CORBEANCA – CS POPEŞTI LEORDENI 1-1 – GALERIE FOTO + CRONICĂ CS CORBEANCA – CS POPEŞTI LEORDENI 1-1 – REZUMAT VIDEO […]