Și fotbaliștii de la Unirea Dobroești mai varsă câte-o lacrimă…

lun, 16 octombrie 2017

Sau cel puțin așa ar vrea să creadă conducerea ACS Unirea Dobroești, din pricina rezultatelor proaste, înregistrate în ultima etapă la fotbal, în campionatele municipale, cât și cele ale Județului Ilfov. Au fost înfrângeri grele, și la copii, și la juniori și seniori, unele lovituri primite chiar în ultimele secunde ale jocurilor, fapt care a adâncit și mai mult supărarea și tristețea. Și totuși, există și un motiv de bucurie, produsă de Grupa 2006, antrenată de Ioan Profir, care a venit cu puncte prețioase, de la Victoria 2010.

Vrem să ne oprim pentru o clipă la meciul seniorilor, care au jucat în deplasare, la CS Ciorogârla. A fost un joc antrenant, cu realizări bune de ambele părți și cu goluri destul de multe, care au făcut deliciul spectatorilor. Totul a fost frumos cât timp cei 22 de fotbaliști au dispus de energie și aplomb, pentru că pe final de meci, cu 10-15 minute înaintea fluierului final, realizările au început să fie din ce în ce mai puține, înmulțindu-se, în schimb, greșelile personale.

A fost 1 – 0 pentru Unirea, prin golul lui Florin Iliescu, apoi 1 – 1, ba chiar 2 – 1 pentru gazde, ceva mai combative, în runda a 2-a. Pentru Unirea a egalat Profir, pe final de joc. Și când toată lumea era mulțumită cu semnul de egalitate, fotbaliștii din Ciorogârla au avut o ultimă zvâcnire, la un corner în prelungiri, reușind să înscrie golul victoriei!

Iată rezultatele înregistrate:
- Grupa 2006: Unirea Dobroești – CS Victoria 2010 5 – 1, prin golurile marcate de Neguleasa, Mario, Vali, Spac și Mihale, toți cu câte un gol
- Grupa 2008: Unirea – Olimpic București 1 – 4
- Grupa 2009: Unirea – Astra Kids 5 – 9
- Grupa 2010: Unirea – CS Chiajna 1 – 4
- Grupa 2003: Unirea – Tracțiunea 0 – 3
- Seniori: Unirea – CS Ciorogârla 2 – 3