Petrolul avansează în Cupă. Calificare fără emoții

mie, 23 august 2017

Petrolul a depășit cu 2-0 pe Urban Titu în meciul jucat pe stadionul Ilie Oană în turul secund al Cupei României

”Lupii galbeni” au fost convingători vreme de doar cinci minute, interval de timp în care s-a scris soarta calificării în turul III al popularei competiții a surprizelor. Cosmin Lambru și Nini Popescu au făcut diferența pe stadionul Ilie Oană în prezența a peste 3000 de spectatori prin golurile marcate în minutul 61 și 65. Petrolul a deținut în permanență controlul partidei cu Urban Titu și doar paradele de excepție ale căpitanului dâmbovițenilor, Popa, au făcut ca scorul să nu ia proporții. ”Găzarii” vor juca în turul următor, pe 13 septembrie, în continuarea drumului către fazele superioare ale întrecerii, avansarea către 16-imile de finală ale Cupei fiind unul dintre obiectivele importante asumate pentru acest an de gruparea antrenată de Octavian Grigore
FC Petrolul Ploieşti – Urban Titu 2-0 (0-0)
Stadion: Ilie Oană. Spectatori: 3200. Marcatori: Lambru (61), N. Popescu (64).
Petrolul: Bolboaşă – Olaru (73 Saim), Antoche, Chiriţă, Velisar – Chindriş – Lambru, Puchea, Cl. Tudor (cpt), D. Gheorghe (56 N. Popescu) – Arnăutu (78 Vintilă). Antrenor: Octavian Grigore.
Urban: Popa (cpt) – Ştefan (70 Doncilă), Vlad, Negulescu, Al. Radu – Stăncuţu (62 Ghica), Dicu – Stăncilă, Cioran, Simion – Ene (65 Ghenu). Antrenor: Constantin Plăvache.
Au arbitrat: Ana Maria Terteleac (Berceni-Ilfov) – Alexandru Bodolan (Bucureşti) şi Marius Bărbulescu (Bucureşti).