joi, 16 august 2018

Naționala de junioare a României, condusă de Carmen Amariei, a ieșit din optimile Campionatului Mondial de handbal, după o înfrângere neașteptată, 20-22 cu Suedia, și o repriză a doua umilitoare, în care tricolorele n-au marcat decât 5 goluri, (cinci, five, cinq, funf, pet, cinco, fem – am întărit cifra uimitoare în câteva limbi ale pământului, ca să se înțeleagă că nu este o greșeală), după ce la pauză fetele noastre conduceau cu 15-10 (dor noi și Egyptul am marcat doar cinci goluri într-o repriză!)! Statistica spune clar – în mitanul secund, handbalistele noastre n-au fost în teren preț de 26 de minute, vreme în care adversarele noastre din Suedia au egalat și au reușit și să se distanțeze, obținând o victorie neașteptată. Vreau să spun că primul gol al României, în repriza a doua, a fost marcat în minutul 42 (o absență de 12 minute!), prin Adina Cace, apoi imediat în minutul următor Iuliana Marin a dus tabela la 17-14 pentru noi – încă eram în cărțile succesului! Dar iarăși n-am mai găsit poarta, până în minutul 51 (altă absență, de data aceasta de 8 minute!), timp în care nordicele ne-au egalat, ba chiar au preluat și conducerea. Am revenit și noi prin Lăscățeu, în minutul 51, egal 18, dar s-a văzut clar că româncele înotau, parcă, într-o mlaștină, se mișcau cu greu, n-aveau orizont, prospețime și dorință să salveze o partidă ce le-a fost mereu la îndemână. După alte șase minute de rătăciri (total 26 de minute!!), Marina Ilie marchează golul de 19-19. În fine, ultima zvâcnire o are Bălăceanu, în minutul 60, care mai reduce din handicap, 20-21. În același minut, în loc să ne trezim în apărare și să încercăm egalarea, tot suedezele înscriu, pentru o calificare la două goluri distanță. Ne-a bătut cea mai slabă echipă ajunsă în optimile de finală – Suedia a luat bătaie în Grupa B, din care a făcut parte, de la Ungaria, Danemarca și Croația, reușind să treacă doar de China și Egypt. Dar s-a revanșat în fața României, care a terminat ca lider în Grupa A, după 4 victorii și un singur meci egal…

După aceste Mondial se impune o analiză – da, știu, de fiecare data am spus așa, la fiecare dezastru am crezut că cei implicați vor ieși în față și vor recunoaște unde au greșit. Nu va fi altfel nici acum, iar această lipsă de curaj, de a-ți recunoaște vina, ne va îngropa și mai mult. Nu pentru Amariei îmi pare rău, însă cred că aceste fete meritau o recunoaștere internațională mai strălucitoare, pentru că au potential.

La puțin timp după înfrângerea în fața Suediei, am vorbit cu câțiva antrenori din România, care au criticat selecția, modul de lucru al antrenoarei, care n-a pregătit niciodată o echipă de junioare, devoalând atmosfera tensionată din vestiar, generată de Amariei. Nu sunt de acord nici cu astfel de critici, doar pe la colțuri, pentru că toți antrenorii au obligația să-și asume declarațiile, ba chiar aș spune că discuțiile ar fi trebuit generate înainte de Mondial, chiar din momentul selecției. Dar comisiile tehnice nu inițiază astfel de discuții (avem Departament Tehnic, Comisie Centrală Tehnico-Metodică și Comisie Metodică!), iar după ce pierdem războaile (multe la număr), abia atunci aflăm despre toate greșelile de selecție și pregătire ale antrenorului de la națională. Ce să-i mai faci selecționerei Amariei, după meciul ratat cu Suedia? Nici dac-o dai afară nu mai întorci rezultatul, iar de explicații și justificări copilărești, ne-am cam săturat.

Ionel Pană

2 de comentarii pentru "Opinie/ Ionel Pană despre CM de handbal. Cinci goluri într-o repriză, așa arată o națională?"