Naționala feminină de handbal a pierdut primul test cu Spania

sâm, 18 martie 2017

Fără Cristina Neagu, dar și fără alte jucătoare care au participat la Jocurile Olimpice de la Rio (Mica Brădeanu, Oana Manea, Valentina Ardean-Elisei), echipa feminină de handbal a României s-a înclinat (21-24 / 13-9 la pauză) în primul meci test cu Spania, desfășurat vineri seara, în Sala Dinamo din București. Duminică, 19 martie, de la ora 16.00, în aceeași incintă, va avea loc întâlnirea revanșă.

Încurajate de fani, elevele lui Martin Ambrus au dominat primul mitan în ciuda unui start ezitant de meci – Spania a condus cu 2-0, însă naționala noastră a revenit și a plecat la cabine cu un avans de patru goluri (13-9). Această diferență s-a păstrat și în prima parte a reprizei secunde (17-13 / min. 39), însă o serie de erori neforțate, precum și câteva ratări pe contraatac, din poziție ”unu la unu” cu portarul au făcut ca ibericele să treacă în avantaj (17-19) cu un sfert de oră înainte de final. Cum nici jocul cu pivotul, eficient în prima parte, n-a mai mers, România n-a mai izbutit să revină (21-24).

Golurile echipei României au fost marcate de Gabriela Perianu (5), Crina Pintea (3), Aneta Udriștioiu (3), Ana-Maria Drăguț (2), Andreea Pricopi (2), Laura Popa (2), Bianca Tiron (1), Andreea Chiricuță (1), Cristina Laslo (1) și Ana Maria Iuganu (1).

Pentru naționala noastră au mai evoluat următoarele jucătoare: Denisa Dedu, Elena Voicu, Iulia Dumanska (portari) – Florentina Craiu, Bianca Bazaliu, Alina Ilie, Mădălina Zamfirescu, Marilena Neagu, Cyntia Tomescu și Nicoleta Dincă.

Pentru Spania au marcat Alexandrina Cabral Barbosa (6), Carmen Martin Berenguer (5), Amaia Gonzalez de Garibay Barba (4), Macarena Aguilar Diaz (2), Laura Hernandez Selva (2), Lara Gonzalez Ortega (2), Maitane Etcheverria Martinez (1), Mireya Gonzalez Alvarez (1) și Judith Sans Serra (1).

Meciul a fost arbitrat de Diana Florescu și Anamaria Stoia.