joi, 27 august 2015

Echipele ilfovene Gloria Popeşti Leordeni, din Liga a III-a, şi ACS Berceni, din eşalonul secund, s-au întâlnit marţi seara în turul al 4-lea al Cupei României. ACS Berceni s-a calificat după o victorie cu 3-1 în faţa echipei antrenate de Tudorel Stanciu.

ACS Berceni a deschis scorul în minutul 20, prin “veteranul” Epaminonda Nicu, dar până la pauză, Popeştiul a egalat prin Viorel Dinu, care a punctat înainte cu 8 minute de finalul primei reprize. După pauză, diferenţa s-a făcut în minutul 66, când Fâşie a transformat un penalty, contestat îndelung de gazde, pentru ca în minutul 89, Lungu să închidă tabela.

Berceniul merge mai departe în Cupa României, unde poate întâlni o echipă de Liga a II-a, iar sâmbătă, 29 august, nu va juca în prima etapă a Ligii a II-a, întrucât FCm Dorohoi s-a retras din campionat. Gloria Popeşti Leordeni va debuta vineri în noul sezon din Liga a III-a, în seria a II-a, în deplasarea de la Ovidiu, unde va întâni echipa a doua a lui Gică Hagi, FC Viitorul II.

Gloria Popeşti Leordeni (IF) – ACS BERCENI (IF) 1-3
Au marcat: V. Dinu (37) / E. Nicu (20), Fâşie (66 – pen.), V. Lungu (89)