Chindia a ratat toate penalty-urile, iar Voluntariul rămâne în Liga I!

mie, 13 iunie 2018

FC Voluntari și Chindia Târgoviște s-au duelat miercuri, în manșa retur a barajului de menținere/promovare în Liga I, iar ilfovenii vor continua pe prima scenă a fotbalului românesc.

Deși au dus meciul în prelungiri prin golul marcat de Ciobotariu în minutul 68, dâmbovițenii s-au pierdut la loviturile de departajare și nu au reușit să înscrie în nicio situație. Cherchez, Pencea și Neguț au fost cei care au ratat penalty-urile Chindiei.

De cealaltă parte, Cernat, Marinescu și Leasă și-au făcut treaba, iar Răuță a ratat lovitura de la 11 metri. Astfel, cu 1-1 la general și 3-0 la penalty-uri în favoarea Voluntariului, Adrian Mutu a reușit să îndeplinească obiectivul impus în momentul sosirii la echipa ilfoveană.

Așadar, în sezonul 2018-2019, Ilfovul va avea tot două reprezentante în prima ligă, FC Voluntari și Concordia Chiajna.